Kybernetická bezpečnosť je v dnešnej dobe čoraz viac kľúčovým faktorom pre fungovanie spoločností a štátnych inštitúcií. Podobne ako GDPR, aj smernica NIS 2 vzbudzuje obavy o nadmernú byrokraciu. Avšak namiesto zbytočných obmedzení prináša veľmi potrebné opatrenia, ktoré môžu zvýšiť odolnosť voči kybernetickým hrozbám. Prečo je teda smernica NIS 2 nielen dôležitá, ale aj nevyhnutná?

Aktuálny stav kyberbezpečnosti na Slovensku

Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) vo svojej správe za rok 2023 uviedol pokles nahlásených kybernetických incidentov, čo ale neznamená pokles samotných útokov. Problémom zostáva nedostatočná znalosť povinností zo strany prevádzkovateľov základných a digitálnych služieb. Novela zákona o kyberbezpečnosti, ktorá zavádza NIS 2, sa práve na túto oblasť zameriava a prináša prísnejšie pravidlá pre nahlasovanie incidentov, ale aj motivácie pre subjekty, aby svoje zraniteľnosti riešili včas.

Rastu úrovne kybernetických útokov sa nedá vyhnúť

Rok 2023 bol svedkom zvýšenej sofistikovanosti kybernetických útokov, pričom nástroje umelej inteligencie im pridali na efektívnosti. Phishingové kampane, sociálne inžinierstvo a ransomware útoky sa stali bežnejšími. Smernica NIS 2 odpovedá na tieto výzvy implementáciou prísnejších bezpečnostných opatrení, reakčných plánov a lepšej prevencie voči kybernetickým hrozbám.

Nedostatok odborníkov komplikuje situáciu

Jedným z hlavných problémov, ktorým Slovensko čelí, je akútny nedostatok kybernetických odborníkov. Príchod NIS 2 tento problém ešte zhorší, keďže výrazne narastie dopyt po odborníkoch v oblasti kybernetickej bezpečnosti. Tento tlak však zároveň vytvára príležitosti pre investície do vzdelávania a školení, čím môže krajina posilniť svoju kybernetickú obranyschopnosť.

Smernica NIS 2 predstavuje kľúčový krok k zlepšeniu kybernetickej bezpečnosti nielen pre Slovensko, ale aj pre celú Európsku úniu. Aj keď môže priniesť nové výzvy v podobe dodatočných povinností a zvýšeného dopytu po odborníkoch, jej prínosy v oblasti ochrany firiem a občanov sú neoceniteľné.